BlogRynek ITPostgreSQL czy MySQL – które rozwiązanie jest lepsze?

PostgreSQL czy MySQL – które rozwiązanie jest lepsze?

Bazy danych to nieodłączne elementy praktycznie każdego oprogramowania IT. Jednak czym innym będzie prosty system obsługujący podstawowe zapytania, a czym innym baza odpowiadająca na szereg skomplikowanych poleceń. Obecnie w dziedzinie baz danych wykorzystuje się dwa najpopularniejsze programy: MySQL oraz PostgreSQL. Wybór jednej z dwóch opcji nie powinien być dziełem przypadku, bowiem każdy z nich ma swoje silne obszary dające przewagę nad konkurentem.

Co to jest MySQL?

MySQL to aktualnie najpopularniejsza baza danych używana przez programistów – statystycznie co druga baza danych umieszczona jest w tym systemie. Po raz pierwszy została wydana w 1995 roku do obsługi dynamicznych aplikacji webowych. Została napisana w języku C/C++, a bezpieczeństwo gwarantuje protokół TSL. System jest lekki, szybki, ale ma pewne ograniczenia, wskutek czego wykorzystuje się ją głównie do prostych projektów internetowych. Popularność tej bazy zawdzięcza się między innymi temu, że wchodzi ona w skład LAMP, czyli otwartego zestawu aplikacji webowych (Linux, HTTP Apache, MySQL i PHP). Podstawowa wersja MySQL jest udostępniona na licencji open-source, jednak w rozszerzonej, płatnej wersji można znaleźć dodatkowe funkcjonalności, dedykowane wtyczki oraz oficjalny support firmy Oracle. Rozwiązania MySQL znalazły zastosowanie w takich projektach, jak Facebook, Google czy NASA.

Czym jest PostgreSQL?

PostgreSQL to druga co do popularności baza danych, której zastosowanie dynamicznie wzrasta na przestrzeni ostatniej dekady. Postgres – bo tak slangowo nazywa się ten system – ujrzał światło dzienne w 1986 roku i wywodzi się z… projektu uczelnianego. Pierwotnie Uniwersytet w Berkeley (Kalifornia) powołał w 1977 roku projekt Ingres, który miał być pierwszym relacyjnym systemem baz danych. Koordynator projektu – dr Michael Stonebraker – postanowił rozwinąć projekt, czego efektem był Post-Ingres, w skrócie „Postgres”. System znany nam obecnie został wydany w 1995 roku po tym, jak pierwotną aplikację wyposażono w dodatkowe rozwiązania, m.in. interpreter języka SQL. Można powiedzieć, że w latach 1995-2010 nieco „wyprzedzał swoje czasy” – była to zaawansowana baza danych, zbyt zaawansowana do powszechnego użytku. Jednak wraz z popularyzacją social mediów i rozwojem e-commerce okazało się, że PostgreSQL jest wręcz niezastąpiony. Bazują na nim takie firmy i aplikacje jak Apple, Instagram czy Etsy.

PostgreSQL i MySQL – najważniejsze różnice

Już pierwsze zdanie opisu powyższych dwóch systemów wskazuje na różnicę pomiędzy MySQL i PostgreSQL. Pierwszy z programów to relacyjna baza danych, drugi zaś jest obiektowo-relacyjną bazą danych. To oznacza, że w Postgresie pojawia się pewna „tolerancja” abstrakcji, np. dziedziczenie tabel. PostgreSQL jest bazą wydajniejszą, zdolną do obsługi skomplikowanych zapytań w znacznej ilości. MySQL nadrabia to swoją dynamiką w obsłudze prostych zapytań i zarządzaniu mniejszymi aplikacjami web. Za tym idzie również intuicyjność obsługi – personel niezwiązany IT oraz osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z IT łatwiej odnajdą się w MySQL. Warto zwrócić uwagę na klastrowanie i replikację – tutaj lepiej wypada Postgres, który przoduje chociażby tym, że obsługuje kaskady. To właśnie te różnice w połączeniu z potrzebami klienta determinują, z którego rozwiązania skorzysta nasz zespół 4B Systems. Znając przeznaczenie aplikacji jesteśmy w stanie odpowiedzieć, które z rozwiązań jest lepsze.

Co jest lepsze – PostgreSQL czy MySQL?

Tak postawione pytanie nie do końca będzie właściwe, ponieważ odpowiedź zawsze będzie brzmieć „to zależy”. To tak, jak gdyby zapytać kierowcę, co będzie lepsze – sportowy roadster czy przestronny minivan. Podobnie wybór PostgreSQL lub MySQL zawsze opiera się o to, do jakiego celu dana baza ma powstać. Najprostszy przyjęty podział bazuje na stopniu rozbudowania i skomplikowaniu zapisywanych danych. Podczas gdy Postgres doskonale radzi sobie z ogromną ilością informacji, gdzie występują skomplikowane korelacje, MySQL świetnie się sprawdzi z prostszymi, mniej zaawansowanymi danymi. Analogicznie, przy prostych zapytaniach lub ich małej ilości MySQL będzie odpowiednim wyborem, a PostgreSQL przy złożonych zapytaniach i znacznej ilości danych. Odwołując się do przykładu z autami – MySQL to sportowy roadster, który cieszy świetnymi osiągami i doskonale się prowadzi, ale w kontrze do minivana – czyli PostgreSQL ­– nie pomieści pięciu osób na urlopowy wyjazd w góry.

4B Systems Software House Śląsk | Gliwice | Katowice | Warszawa. Kodowanie aplikacji webowych i mobilnych na zlecenie.