Co to jest CSS?

Charakterystyka CSS:

Technologia CSS

Hasło „CSS” pojawiało się już przy okazji technologii JavaScript i HTML, które to wspólnie stanowią podstawowy „budulec” Internetu. CSS to skrót oznaczający kaskadowe arkusze stylów i jako język ma bardzo precyzyjne zastosowanie. Pisząc aplikacje webowe czy tworząc strony www, nie obędzie się bez wykorzystania tej technologii.

Co to jest CSS?

Czy zastanawiałeś się, dlaczego ten tekst wyświetla się w takim, a nie innym kolorze, napisany jest tym konkretnym fontem, a tło nie nachodzi na część zdań? Za tymi aspektami stoją kaskadowe arkusze stylów, w skrócie CSS (Cascading Style Sheets). Razem z JavaScriptem i HTML, kaskadowe arkusze stylów stanowią absolutną podstawę programistyki w zakresie webowym. Bez tych języków nie tylko strony byłyby o wiele uboższe i ograniczone, ale też często nie wyświetlałyby się poprawnie. Trudno bowiem sobie wyobrazić sytuację, w której font zlewa się z tłem, a obrazki wyświetlają się ponad tekstem. Aby do takich sytuacji nie dopuścić, w 1996 roku wdrożono kaskadowe arkusze stylów jako następcę języka DSSSL.

Zastosowanie CSS

CSS to język o wąskiej specjalizacji. Nie stworzymy przy jego pomocy wciągającej gry mobilnej, biblioteki do przechowywania danych czy programu pełniącego rolę CRM. Zrobimy przy jego pomocy natomiast to wszystko, co wiąże się z aspektami wizualnymi strony www. Co istotne – CSS obsługiwany jest na praktycznie każdej przeglądarce internetowej: od Opery czy Firefoxa przez Google Chrome aż po niszowe egzemplarze, takie jak DuckDuckGo. Jest to o tyle istotna informacja, że programiści mogą używać CSS i mieć pewność, że zaprojektowana przez nich strona www będzie wyglądać dokładnie tak samo, bez względu na przeglądarkę czy rodzaj wersji podglądu (dekstop, mobile). Aktualnie CSS jest standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne programowanie, tak więc wybór tego rozwiązania jest oczywisty.

Dlaczego warto wybrać rozwiązania w CSS?

Wybór CSS nie jest jedynie koniecznością – to rozwiązanie oferuje wiele udogodnień i nowych możliwości, których nie posiada ani HTML, ani inne rozwiązania. Przykładowo, w CSS możliwe jest przekreślenie tekstu, zmienienie wyglądu tekstu, na który najechało się kursorem czy wybór „rozmiaru” pogrubienia. Ponadto CSS to wygoda – przy pomocy jednego arkusza można zarządzać całym pakietem dokumentów, co jest szczególnie istotne w sklepach internetowych z setkami, a nawet tysiącami zakładek produktowych. Dzięki oddzieleniu treści strony od jej formy graficznej, możliwe jest znacznie szybsze zarządzanie poszczególnymi parametrami w krótszym, bardziej przejrzystym dokumencie.

Jakie projekty możesz zrealizować w CSS?

Zobacz przykłady zastosowania języka technologii CSS.

Nasze rozwiązania oparte o CSS

CSS wykorzystujemy m.in. w takich projektach jak SalesWizard CRM i LegallyCRM.

Panel zarządzania aplikacją mobilną

Aplikacje mobilne dla sprawnego zarządzania wymagają panelu administracyjnego – centrum dowodzenia aplikacją. Front-end systemu wykonamy będzie oparty m.in. o CSS.

Aplikacja webowa

Intranet, systemy B2B, B2C, panele firmowe, serwisy rekrutacyjne, szereg innych rozwiązań wykorzystuje arkusze CSS.

Sklep online

Budując swój sklep internetowy możesz wykorzystać dowolny back-end (w CodeIgniter, Laravel czy Symfony) a front-end oprzeć m.in. o CSS.

Rozpocznij swój projekt już teraz.

Jesteś gotowy powiedzieć nam więcej o Twoim projekcie? Skontaktuj się i umów na niezobowiązującą konsultację.

Programowanie dla Twojego biznesu

Programowanie aplikacji webowych i mobilnych.

Tomasz Socha | CEO

Tomasz Socha | CEO

„Niezależnie czy szukasz gotowego rozwiązania SaaS, czy chcesz zlecić nowy projekt.”