Framework Node.js

Charakterystyka Node.js:

Framework Node.js

Node.js to jeden z wielu frameworków dostępnych w ramach języka Java Script. Wyróżnia się on tym, jak bardzo ułatwia tworzenie aplikacji i dynamicznych stron internetowych. Co więcej – wiele frameworków wykorzystuje Node.js do pracy, co oznacza, że technologia ta jest jedną z podstaw współczesnego programowania.

Co to jest Node.js?

Node.js to najlepszy przykład na to, że potrzeba jest matką wynalazków. W tym przypadku potrzeby wykazywał Ryan Dahl – pracownik firmy Joyent, który krytykował rozwiązanie w postaci Apache HTTP Server. Jego problemem był fakt, że chcąc programować przy użyciu języka JavaScript, musiał korzystać z zewnętrznych środowisk uruchomieniowych. W ten oto sposób w 2009 roku powstał Node.js – framework, który jest środowiskiem uruchomieniowym dedykowanym programom pisanym w JavaScript. Jak się okazało, rozwiązanie to w znaczny sposób przyczyniło się do rozwoju języka JavaScript. Pierwotna wersja obsługiwała tylko dwa systemy – Mac OS X oraz Linux, jednak dwa lata później, w 2011 roku, wdrożono wersję dla Windowsa.

Zastosowanie Node.js

Przyzwyczailiśmy się, że frameworki to narzędzia ułatwiające pracę, z których jednak korzystanie nie jest obligatoryjne. Wyjątkiem jest Node.js – ta technologia przyjęła się na tyle dobrze w środowisku programistycznym, że stała się standardem przy pisaniu nowych kodów. Niemal do każdego frameworku używanego w tym języku konieczne jest korzystanie ze środowiska uruchomieniowego Node.js. Nie należy tego jednak rozpatrywać w kontekście przymusu, a raczej ułatwienia i zabezpieczenia, niczym system poduszek powietrznych w samochodzie. Z Node.js korzysta wiele rozmaitych firm, od platform sprzedażowych eBay, Aliexpress czy Groupon przez operatorów płatności Mastercard i PayPal aż po znane korporacje – Microsoft, IBM czy Walmart.

Dlaczego warto wybrać rozwiązania w Node.js?

Aktualnie nie sposób wyobrazić sobie prac programistycznych w języku JavaScript bez wykorzystania Node.js. Nie chodzi tutaj jednak tylko o bezpośrednie powiązanie frameworków z tym środowiskiem uruchomieniowym. Wybór Node.js to przede wszystkim dostęp do NPM, czyli szeroki zbiór narzędzi do modyfikacji fronendowych aspektów stron www. Node.js posiada nieblokujący się system wejścia/wyjścia, dzięki czemu praca jest znacznie wydajniejsza. Skalowalność tworzonych rozwiązań z kolei sprawia, że zarówno karta pamięci, jak i procesor nie są tak obciążone. To wszystko przekłada się na lepszą jakość pracy, ograniczenie występowania błędów w trakcie pisania kodu, a w rezultacie ¬– szybsze ukończenie rozpoczętych projektów.

Jakie projekty możesz zrealizować w Node.js?

Zobacz przykłady zastosowania frameworku Node.js.

Portal lub strona internetowa

Node.js możemy wykorzystać do kodowania front-endu Twojej strony internetowej, aplikacji webowej czy portalu.

Panel zarządzania aplikacją mobilną

Aplikacje mobilne dla sprawnego zarządzania wymagają panelu administracyjnego – centrum dowodzenia aplikacją. Front-endowo oprzemy go w Node.js.

Aplikacja webowa

Intranet, systemy B2B, B2C, panele firmowe, serwisy rekrutacyjne, szereg innych rozwiązań.

Sklep online

Wykorzystując Node.js możesz stworzyć sklep internetowy lub system zamówień online.

Rozpocznij swój projekt w Node.js już teraz.

Jesteś gotowy powiedzieć nam więcej o Twoim projekcie w Node.js? Skontaktuj się i umów na niezobowiązującą konsultację.

Programowanie dla Twojego biznesu

Programowanie aplikacji webowych i mobilnych.

Tomasz Socha | CEO

Tomasz Socha | CEO

„Niezależnie czy szukasz gotowego rozwiązania SaaS, czy chcesz zlecić nowy projekt.”