Co to jest HTML?

Charakterystyka HTML:

Co to jest HTML?

Gdybyśmy chcieli poznać genezę Internetu, to tej bez wątpienia nie można byłoby opisać bez wspomnienia o HTML. HyperText Markup Language – bo tak rozwija się ten skrót – to podstawowy język opisujący struktury internetowe. Wszystko, co widzisz w Internecie – łącznie z tym tekstem – w pewnym stopniu skorelowane jest z językiem HTML oraz sposobem jego prezentacji w formacie CSS.

Co to jest HTML?

HTML dla szeroko pojętego świata IT jest tym, czym Wielki Wybuch dla ewolucjonistów. To język, który co do zasady stanowi podstawę całego Internetu, a w obecnej formule służy do tworzenia poleceń określających zawartość strony www. To, że akapity tego tekstu są przedzielone śródtytułami, a nagłówki nie nachodzą na siebie jest zawarte właśnie w linijkach kodu HTML. Co istotne, HTML nie jest typowym językiem służącym do pisania programów, jak chociażby JavaScript. Nie służy on do pisania funkcji, obsługi zdarzeń, nie stworzymy w nim instrukcji warunkowych. Jak wskazuje człon ML, czyli Markup Language, jest to język znaczników, który służy do oznaczenia struktury i zawartości strony internetowej. Za jej prawidłową prezentację odpowiedzialny jest CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów. Dodajmy do tego wspomniany wcześniej język JavaScript, a otrzymamy kompletne narzędzie do tworzenia treści w sieci.

Zastosowanie HTML

HTML to jedno z tych pojęć, które kojarzy lub z którymi zetknął się niemal każdy z nas, niezależnie od swojej wiedzy na temat technologii informatycznych. O tym, jak powszechny jest to język niech świadczy fakt, że blisko 95% wszystkich zasobów internetowych skorelowanych jest w pewnym stopniu z HTML-em. Co ciekawe, HTML wykorzystywany jest nie tylko przez programistów i web developerów do tworzenia stron internetowych. Z tego języka korzystają chociażby osoby z szeroko pojętego świata marketingu: copywriterzy, blogerzy czy content marketingowcy. Publikując swoje teksty na stronach www z pewnością używają struktur kodowych wyróżniających nagłówki, pogrubiając czy podkreślając tekst.

Dlaczego warto korzystać z HTMLa?

Analizując temat na zdrowy rozsądek, bez HTML’a cały Internet wyglądałby jak pliki tekstowe zapisane w arkuszach Microsoft Word, Open Office czy Libre Office. Ktoś mógłby stwierdzić, że to wybór z przymusu, a nie z dobrej woli. Prawda jest jednak taka, że HTML ma niebagatelne znaczenie dla Internetu i bez niego nie mielibyśmy hiperłączy, odnośników czy chociażby estetycznie ułożonego tekstu. Strony internetowe w żaden sposób nie wyróżniałyby się, byłyby pozbawione identyfikacji wizualnej. Tak więc pytanie o to, dlaczego warto wybrać technologię HTML jest mniej więcej tak zasadne, jak zadawanie pytania o to, dlaczego warto korzystać ze Słońca.

Jakie projekty możesz zrealizować w HTML?

Zobacz przykłady zastosowania HTML’a.

Wszystko!

Praktycznie każde rozwiązanie bazuje na HTMLu – aplikacje webowe, sklepy internetowe, systemy zamówień online, systemy B2B, B2C, intranety, systemy CRM!

Rozpocznij swój projekt już teraz.

Jesteś gotowy powiedzieć nam więcej o Twoim projekcie? Skontaktuj się i umów na niezobowiązującą konsultację.