Framework Kotlin

Charakterystyka Kotlin:

Framework Kotlin

Osobom niezwiązanym z branżą IT nazwa „Kotlin” będzie kojarzyć się głównie z ketchupem, ewentualnie z miejscowością niedaleko Jarocina;) Jednakże dla każdego dewelopera, programisty czy innej osoby zorientowanej na branżę informatyczną, język Kotlin uchodzi za jedną z najważniejszych technologii.

Co to jest Kotlin?

Kotlin to najlepszy dowód na to, że powiedzenie „potrzeba matką wynalazków” nie jest pustosłowiem. Zespół Dmitrija Jeremova pracującego dla JetBrains poszukiwał języka, który da im możliwości podobne do języka Scala, a jednocześnie będzie kompilować tak szybko, jak ma to miejsce w języku Java. To, co w 2011 roku było dostępne, w żaden sposób nie spełniało ich oczekiwać, dlatego postanowili samodzielnie napisać swoją technologię. Efektem jest statycznie typowany, wieloplatformowy język działający na maszynie wirtualnej Javy. Oznacza to, że Kotlin to nic innego, jak ułatwienie przy pisaniu Javy, które samo w sobie jest kompatybilne z całym środowiskiem. To trochę tak, jak gdyby w samochodzie zamontować wspomaganie kierownicy – właściwości kierowania pojazdem ulegną poprawie, ale samo auto nie zmieni swojej marki, nadwozia czy silnika.

Zastosowanie Kotlin

Podstawowym zadaniem Kotlina jest upraszczanie pracy, którą standardowo wykonuje się w samej Javie. Nie jest jednak zalecane uczenie się Kotlina z pominięciem Javy – choć technologia ta ułatwia pracę, to nie jest dobra dla początkujących. W Javie wszystko jest zrozumiałe, logiczne, jedno wynika z drugiego, czarne jest czarne, a białe jest białe. Kotlin zaś wiele rzeczy pomija, „domyśla się”, czyli oszczędza nasz czas, aczkolwiek dla osób początkujących nie każdy krok będzie zrozumiały. Tak więc dla doświadczonego zespołu deweloperów Kotlin będzie ułatwieniem, dla początkujących zaś może się okazać pewnego rodzaju zmorą. Nie zmienia to faktu, że Kotlin znalazł zastosowanie w znanych projektach i aplikacjach, takich jak Pinterest, Uber, Netflix, Trello czy Amazon Web Services. Warto wspomnieć, że Android prezentuje język Kotlin jako swoją oficjalną technologię programowania.

Dlaczego warto wybrać rozwiązania w Kotlin?

Wychodzimy z założenia, że jeśli coś można uprościć, to warto to zrobić. Taki też był powód, dla którego wdrożyliśmy rozwiązania dla technologii mobilnych w języku Kotlin. Zyskuje na tym każda ze stron: Klient, który nie musi czekać długo na realizację zamówienia oraz deweloperzy, którzy mogą sprawnie wykonać swoje obowiązki i skupić się na doskonaleniu projektu. Choć już teraz można mówić o dużej popularności języka Kotlin, to zwolenników tej technologii z miesiąca na miesiąc przybywa. Jeżeli zlecenie naszego Klienta w jakikolwiek sposób jest powiązane z systemem Android, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w realizacji wykorzystamy właśnie technologię Kotlin.

Jakie projekty możesz zrealizować w Kotlin?

Zobacz przykłady zastosowania języka frameworku Kotlin.

Aplikacje mobilne

Aplikacje mobilne B2B i B2C, economy sharing i inne, funkcjonujące na platformach Android i iOS.

Rozpocznij swój projekt w technologii Kotlin już teraz.

Jesteś gotowy powiedzieć nam więcej o Twoim projekcie w Kotlin? Skontaktuj się i umów na niezobowiązującą konsultację.

Programowanie dla Twojego biznesu

Programowanie aplikacji webowych i mobilnych.

Tomasz Socha | CEO

Tomasz Socha | CEO

„Niezależnie czy szukasz gotowego rozwiązania SaaS, czy chcesz zlecić nowy projekt.”