WordPress jako system CMS. Co to jest WordPress, jakie ma zalety i wady?
Wszystko, co widzimy w Internecie składa się z pewnych zasobów, które zostały uporządkowane w określony sposób. Bez tych zasobów każda strona internetowa wyglądałaby dokładnie tak samo – zbiór ciągłego tekstu niczym w notatniku. Do zarządzania wyświetlaną treścią używa się systemów CMS, dzięki którym dana strona internetowa wyświetla się w określony sposób. Najpopularniejszym systemem CMS jest WordPress, który przybliżamy w poniższym artykule.
Do czego służy system CMS?
CMS to akronim z języka angielskiego – Content Management System, co oznacza System Zarządzania Treścią. Najogólniej rzecz ujmując, jest to oprogramowanie pozwalające na stworzenie, zarządzanie i rozbudowę treści WWW. Mówimy tu o takich aspektach, jak dodawanie kolejnych zakładek do strony internetowej, aktualizacji treści tekstowej czy też zmianie szaty graficznej. Należy jednak zwrócić uwagę, że system CMS umożliwia oddzielenie warstwy wyglądu od treści. Dzięki temu możliwe jest o wiele wygodniejsze i bardziej elastyczne zarządzanie treścią bez konieczności żmudnych prac, co wcześniej miało miejsce przy statycznych plikach HTML. To tak, jak gdyby do przeprowadzki wykorzystać duży, wygodny w prowadzeniu samochód dostawczy zamiast małego auta z płytkim bagażnikiem. W teorii można wybrać dłuższy i żmudniejszy wariant, ale po co, skoro pod ręką mamy wydajniejsze, szybsze i łatwiejsze w obsłudze rozwiązanie?
WordPress jako system CMS
Obecnie w branży IT można skorzystać z rozmaitych systemów CMS, takich jak Joomla, Wix, Drupal, Shopify czy też SquareSpace. Jednak zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest WordPress. Jest on na tyle popularny, że jego udział w rynku systemów CMS osiąga 70%, a blisko 43,2% stron internetowych korzysta z rozwiązań WordPress (dane za I kwartał 2023 r.). Istotnym elementem WordPressa są tzw. wtyczki, czyli dodatki modyfikujące i personalizujące stronę WWW. Dzięki nim można np. uruchomić swój sklep internetowy, podpiąć moduł płatności online, dodać formularz kontaktowy , dodać zaporę antyspam czy publikować treści w formie wpisów blogowych. Łącznie dostępnych jest ponad 60.000 darmowych wtyczek, które można oceniać i rekomendować, co ułatwia wybór najlepszych rozwiązań (stan na czerwiec 2023 r.). Od strony technicznej, WordPress napisano w języku PHP , a system korzysta z zarządzania bazą danych MySQL.
Zalety i wady WordPressa
Co stoi za tak ogromną popularnością WordPressa? Niewątpliwie wpływ na to mają liczne zalety oferowane przez ten system. Jedną z najważniejszych korzyści WordPressa jest jego wszechstronność – można tu stworzyć praktycznie wszystko. Od prostych blogów przez rozbudowane sklepy internetowe aż po oficjalne strony globalnych marek – to wszystko można w prosty sposób zbudować w WordPressie. Budując swoją stronę, nie umknie kolejna zaleta – intuicyjność i prostota, szczególnie zauważalna wśród osób, które nie są związane zawodowo z IT. Ogrom wtyczek to z jednej strony plus – można w pełni dostosować budowaną stronę do swoich potrzeb. Jednak jest z tym związany też pewien minus – nie wszystkie wtyczki są przetestowane i godne zaufania. Do wad można też zaliczyć „piętrzenie kosztów” – choć WordPress sam w sobie jest darmowy, to niektóre udogodnienia mogą być płatne. To sprawia, że za rozbudowane projekty może być konieczne ponoszenie opłat rzędu nawet kilkunastu tysięcy dolarów miesięcznie.
Czy warto wybrać WordPress jako CMS?
Nie ma wątpliwości, że WordPress jest świetnym wyborem w kategorii systemów CMS – to aktualnie bezkonkurencyjny system. Korzystają z niego światowe brandy: Sony Music, Mercedes-Benz, BBC, Vogue czy management Rihanny. Również i my – 4B Systems – wykonujemy wiele projektów w systemie WordPress, tworząc rozbudowane strony WWW dopasowane do potrzeb Klientów. Dzięki nim możemy przygotować w pełni funkcjonalne sklepy, responsywne strony wizytówkowe czy świetnie zorganizowane witryny. Nasz software house zainwestował w szeroki zasób narzędzi WordPress, tym samym mamy możliwość zrealizowania projektów, które spełniają oczekiwania naszych Klientów. Jednak nie tylko software house’y i zespoły programistyczne skorzystają na wdrożeniu WordPressa. To także dobry wybór dla niezależnych twórców i amatorów, którzy chcą we własnym zakresie zbudować kompletną stronę WWW od podstaw.