Własny zespół IT czy software house? Co będzie lepsze?
Każde przedsiębiorstwo stawiające na innowacyjność z pewnością zechce skorzystać ze zdobyczy technologicznych w obszarze informatyki. Oszczędność czasu, zwiększenie efektywności pracy czy ograniczenie kosztów to tylko niektóre z zalet płynących z wdrożenia narzędzi IT. Jednak czy do takich zmian konieczne jest zatrudnienie programistów i tworzenie komórki IT? Kiedy znacznie lepszym wyjściem będzie nawiązanie współpracy z software house’m?
Czym jest software house?
Software house to pojęcie odnoszące się do przedsiębiorstwa tworzącego oprogramowania. To bardzo ogólna definicja, w którym zawiera się szereg mniejszych lub większych, mniej lub bardziej specjalistycznych podmiotów. Błędne byłoby jednak stwierdzenie, że software house to tylko i wyłącznie zespół informatyków piszących kolejne linijki kodu. To także zespół analityków, który analizuje potrzeby klienta, zachodzące procesy biznesowe oraz strukturę organizacji. Na tej podstawie dobierane są optymalne, dopasowane do danego podmiotu rozwiązania. Po przygotowaniu programu dla klienta, software house może również podjąć się zadań związanych z utrzymaniem, a nawet rozwojem danego systemu. Znakomita większość software house’ów przygotowuje rozwiązania dedykowane swoim klientom, ale też tworzy oprogramowania własne. Przykładem takich narzędzi w 4B Systems jest Foodeliver – system zamówień online dla gastronomii czy chociażby SalesWizard, czyli uniwersalny system CRM.
Kiedy warto wybrać software house?
Software house to doskonały wybór do realizacji zdecydowanej większości zadań związanych z branżą IT. Odpowiednio dobrany podmiot jest w stanie przygotować dokładnie takie rozwiązanie, jakiego klient oczekuje. Dotyczy to nie tylko projektów użytkowanych wewnątrz firmy, ale też programy bazujące na kontakcie z użytkownikiem, np. aplikacje do gromadzenia punktów lojalnościowych. Software house okaże się szczególnie dobrym wyborem, gdy konieczne jest stworzenie niewielkiej liczby narzędzi IT. Koszt współpracy i realizacji projektu będzie początkowo wyższy, jednak zwrot z inwestycji nastąpi już po kilku miesiącach. Współpraca związana z utrzymaniem i rozwojem narzędzi jest bowiem wyraźnie tańsza niż zatrudnienie specjalistów IT. Istotnym plusem jest także fakt, że software house świadczy usługi, co jest korzystniejsze pod kątem obrachunkowym – możliwość odliczenia VATu oraz zmniejszenie podatku dochodowego.
Własny zespół IT – kiedy?
Mimo tak wielu zalet współpracy z software house’ami, wiele firm wciąż decyduje się na powołanie własnego pionu IT. Jest to szczególnie popularne wśród dużych firm, podmiotów korporacyjnych i międzynarodowych. Wśród najczęściej wskazywanych zalet takiego rozwiązania jest większe zaufanie do własnych pracowników niż do zewnętrznej firmy. Dotyczy to szczególnie branż wrażliwych, gdzie ryzyko wycieku danych krytycznych jest znaczne. Innym benefitem jest też dostępność pracowników na miejscu, bez konieczności kontaktowania się z innym podmiotem. Własny zespół IT jest w trybie ciągłej pracy – jeśli akurat nie jest potrzebne żadne nowe rozwiązanie, to ulepszane są aktualnie wdrożone narzędzia. Powołanie komórki informatycznej okazuje się niezbędne w sytuacji, gdy… sami chcemy stworzyć software house. Logiczne zatem, że w software housie konieczne jest posiadanie zespołu ekspertów z zakresu programowania, testowania i wdrażania rozwiązań.
Podsumowanie – przewaga software house’ów nad własnym zespołem IT
już na pierwszy rzut oka widać, że software house’y mają znacznie więcej zalet niż własny zespół IT. Choć to drugie z rozwiązań wciąż ma silną pozycję, to rosnący koszt utrzymania pracowników sprawia, że outsourcing prac wydaje się rozsądniejszym wyborem. Wiele firm de facto nie potrzebuje coraz to nowych rozwiązań, a praca przedsiębiorstwa ogranicza się do wykorzystania kilku, maksimum kilkunastu narzędzi informatycznych. Powierzenie takich zleceń software house’owi działa niczym inwestycja – bardzo szybko okaże się, że narzędzia w sposób holistyczny poprawiają pracę przedsiębiorstwa. Początkowo wysoki koszt stworzenia narzędzi niwelowany jest symbolicznymi wręcz opłatami za utrzymanie w porównaniu do honorarium, które trzeba byłoby wypłacać zatrudnionym informatykom. Nie zawsze trzeba decydować się na tworzenie dedykowanych rozwiązań – można skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi. To pozwala na znaczne obniżenie kosztów związanych z wdrożeniem rozwiązania IT, a jednocześnie oferuje pełny pakiet korzyści i kompleksowe wsparcie techniczne. Wybór takich firm jak 4B Systems jest nie tylko opłacalny finansowo, ale również wygodny i pozwalający na zachowanie znacznie większej elastyczności.
4B Systems
4B Systems Software House Śląsk | Gliwice | Katowice | Warszawa. Kodowanie aplikacji webowych i mobilnych na zlecenie.