Bodyleasing – co to jest? Bodyleasing w branży IT

Niemal każde przedsiębiorstwo w pewnym momencie funkcjonowania potrzebuje wsparcia z zakresu IT. Przy rozbudowanych projektach można skorzystać z usługi outsourcingu lub stworzyć własny zespół informatyków. Jeśli jednak projekt nie jest typowym wyzwaniem dnia codziennego, warto skorzystać z bodyleasingu. Czym jest bodyleasing i jakie korzyści może przynieść Twojej organizacji?
Co to jest “bodyleasing”?
Hasło “bodyleasing”, zapisywane również rozdzielnie jako body leasing zawiera w sobie dwa człony. Kluczowym jest “leasing”, czyli forma finansowania danego dobra i oddania go do użytku bez konieczności zakupu tegoż dobra. Natomiast człon “body” wskazuje, że leasingowany będzie nie przedmiot, a człowiek. Dokładniej mówiąc – leasignowane będą umiejętności danego specjalisty, który bez zatrudniania stanie się członkiem danej organizacji. Bodyleasingiem zajmują się z reguły wyspecjalizowane firmy, których nie należy mylić z agencją pracy. Agencja pracy bowiem zajmuje się wyszukiwaniem kandydatów, którzy docelowo zostaną zatrudnieni, a nie “wynajęci”. Warto też odseparować pojęcie bodyleasingu od outsourcingu, które niekiedy bywają mylnie traktowane jako synonim. Różnica między outsourcingiem a bodyleasingiem polega na tym, że przy outsorcingu dochodzi do zlecenia zadania, a w bodyleasingu – do “najmu” pracownika. Efektywność bodyleasingu zależy więc przede wszystkim od środowiska pracy stworzonego przez organizację korzystającej z takiej usługi. W oczywisty sposób leasingowany pracownik nie może zostać pozostawiony sam sobie – powinien przejść podstawowy proces wdrożenia.
Bodyleasing w IT
Jak można się domyślić, innowacyjne rozwiązanie bodyleasingu najszybciej pojawiło się w innowacyjnych branżach. To właśnie w IT – niezwykle szerokiej i dynamicznie zmieniającej się gałęzi – bodyleasing cieszy się największym powodzeniem. Dzieje się tak, ponieważ co do zasady praca w tym sektorze polega głównie na realizacji konkretnych projektów. Często bywa tak, że konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty w wąskiej, nieznanej dotychczas organizacji dziedzinie. Często dzieje się tak w obszarze baz danych, gdy zamiast dotychczas znanego PostgreSQL pojawia się konieczność użycia MySQL. Zatrudnienie pełnoetatowego pracownika mija się z celem, gdyż po ukończeniu projektu taki specjalista nie będzie potrzebny. Zamiast więc związywać się umową o pracę na dwa tygodnie czy dwa miesiące, można skorzystać z leasingu pracowniczego. To korzystne rozwiązanie dla Ciebie i dla specjalisty z punktu widzenia organizacyjnego. Obie strony oszczędzają sobie żmudnego procesu rekrutacji i natychmiast mogą przystąpić do współpracy. Równolegle strony jasno precyzują swoje oczekiwania oraz potrzebne i oferowane narzędzia do pracy. Organizacja może sprawdzić referencje specjalisty i zweryfikować dotychczasowe portfolio, co pozwala zminimalizować ryzyko wpadki i “nieudanego transferu”.
Zalety bodyleasingu
Nie jest dziełem przypadku, że bodyleasing przyjął się na naszym rynku, co więcej – bardzo dynamicznie się rozwija. Zasług należy upatrywać w licznych korzyściach związanych z zastosowaniem takiej formy współpracy. Do najważniejszych zalet bodyleasingu należą:
- Szybkie podjęcie współpracy – bez wielotygodniowej i kosztownej ścieżki rekrutacji, już po krótkim wdrożeniu specjalista realizuje zadania.
- Przejrzystość oczekiwań – każdy z podmiotów wie, jakie są wymagania i oczekiwania drugiej ze stron, wszystko zostaje też zawarte w umowach.
- Przewidywalność współpracy – umówione z góry terminy lub zadania sprawiają, że obie strony wiedzą, jak długo potrwa dana współpraca.
- Powiew świeżości w zespole – leasingowany specjalista spojrzy na problem świeżym okiem i wniesie nowy punkt widzenia do procesu.
- Niezależna opinia – dotychczas wypracowane rozwiązania poddaje się bezstronnej ocenie, a w razie potrzeby zostaną wskazane obszary do poprawy.
- Transfer wiedzy – leasingowany specjalista zostawia część swoich umiejętności, a tę wiedzę z powodzeniem można wdrożyć do firmowego know-how.
- Brak kosztów pracowniczych – korzystając z bodyleasingu nie musisz wypłacać leasingowanemu pracownikowi ekwiwalentów za chorobowe lub płatny urlop.
- Zwiększenie wydajności firmy – wynajęcie specjalisty pozwoli sprawnie uporać się z problemem, co uwolni zasoby pracownicze i zwiększy efektywność firmy.
Bodyleasing w krótkim okresie i przy niemal ukończonym projekcie jest korzystną dla organizacji strategią. Jeśli jednak Twoja firma potrzebuje oddelegować całe zadanie lub oczekuje stałej, długoterminowej współpracy, lepiej zdecydować się na outsourcing. Specjaliści z 4B Systems z chęcią podejmą się realizacji kompleksowych projektów, jednocześnie dbając o utrzymanie obszaru IT na najwyższym poziomie.

4B Systems
4B Systems Software House Śląsk | Gliwice | Katowice | Warszawa. Kodowanie aplikacji webowych i mobilnych na zlecenie.