Chmura obliczeniowa – co to jest? W jaki sposób korzystać z chmury obliczeniowej?
Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie pewnych aplikacji wymuszało konieczność zagwarantowania odpowiedniej infrastruktury. Pod tym pojęciem rozumie się między innymi serwery, zabezpieczenia czy wewnętrzną sieć. Dynamika rozwoju sprawiła jednak, że coraz częściej usługobiorcy rozwiązań IT potrzebują pewnej mobilności i elastyczności. Aby dysponować pełnią danych z każdego miejsca bez konieczności inwestycji w infrastrukturę, korzysta się z tzw. chmur obliczeniowych.
Czym jest chmura obliczeniowa?
Pojęcie „chmura obliczeniowa” odnosi się do specyficznej formy przetwarzania danych, które zapisane są na zewnętrznym oprogramowaniu usługodawcy. Cały system IT znajduje się w przestrzeni zapewnionej przez usługodawcę, zwanej potocznie chmurą. Użytkownik – zwany dalej usługobiorcą – musi jedynie posiadać dane autoryzacyjne oraz sprzęt, dzięki któremu połączy się z chmurą. Mogą to być zarówno stacjonarne komputery, jak również urządzenia mobilne – laptopy, smartfony czy tablety. Dzięki temu takie same dane, które zostaną zapisane w biurze, będzie można z łatwością odczytać w delegacji czy w siedzibie u klienta.
Za utrzymanie całej infrastruktury odpowiada dostawca chmury i to w jego interesie jest stworzenie możliwie najlepszych rozwiązań. Zwyczajowo realizacją zadań cloud computing zajmują się zewnętrzne firmy IT, z którymi współpraca przebiega w formie outsourcingu. Bywają jednak przypadki, w których międzynarodowe korporacje decydują się na utworzenie własnej chmury obliczeniowej, co przypada wydzielonej, wewnętrznej komórce informatycznej. Wymaga to jednak znacznych nakładów pracy i inwestycji, która wcale nie kończy się wraz z utworzeniem serwerowni. Dlatego takie zadania lepiej outsourcować specjalistom z doświadczeniem IT i software house’om, takim jak 4B Systems.
Różne rozwiązania w ramach chmur obliczeniowych
Pierwszym rozwiązaniem, które można określić mianem chmury obliczeniowej była kolokacja. To nic innego, jak wynajem serwera lub pomieszczenia w serwerowni, dostęp do energii elektrycznej, Internetu i systemu chłodzenia. Wszelkie inne kwestie, czyli system operacyjny, oprogramowanie czy zarządzanie obciążeniem serwera pozostawało po stronie najemcy. Z czasem okazało się, że o wiele skuteczniejszym rozwiązaniem będzie wynajem przestrzeni dyskowej – czyli właśnie „chmury” – aniżeli fizycznego dostępu do serwera. Tym sposobem powstały rozmaite modele i systemy użyczenia chmur obliczeniowych, wśród których trzy najpopularniejsze to:
- IaaS (Infrastructure as a Service) – model, gdzie najemca otrzymuje dostęp do sprzętu, infrastruktury i serwisu, nie zawsze idzie za tym oprogramowanie;
- SaaS (Software as a Service) – rozwiązanie, w którym klient otrzymuje dane funkcjonalności lub rozwiązania oraz towarzyszącą mu infrastrukturę;
- PaaS (Platform as a Service) – usługa, gdzie najemca otrzymuje dopasowany komplet aplikacji i programów zainstalowany na serwerach usługodawcy.
Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w ramach chmury obliczeniowej jest wynajem maszyny wirtualnej. To właśnie na takich urządzeniach bazują przygotowane przez nas oprogramowania, np. Foodeliver, SalesWizard czy SolarCRM.
Jak korzystać z chmury obliczeniowej?
Rozumiejąc, czym jest chmura obliczeniowa i jakie są jej założenia, warto też dowiedzieć się w jaki sposób korzystać z chmury obliczeniowej. Pierwszy etap to rozpoznanie potrzeb w obrębie zarówno jednostki, jak i całej organizacji oraz wskazanie dostępnych rozwiązań. Przykładowo: jeśli dana osoba prowadzi jednoosobową działalność, można zdecydować się na system CRM w ramach licencji lub skorzystać z dostępu do chmury. Jeżeli jednak dana firma zatrudnia kilka osób, z czego więcej niż jedna musi mieć dostęp do CRM, wówczas chmura obliczeniowa to jedyne opłacalne rozwiązanie. Jednorazowa płatność 30.000 złotych za instalację CRM na 40 komputerach będzie nieekonomiczna w porównaniu z zakupem 40 jednostek dostępu do chmury za 800 złotych miesięcznie.
Należy też zadać sobie pytanie: jakie oprogramowanie będzie odpowiednie w ramach chmury obliczeniowej? Wspomniany wyżej system CRM to tylko jedno z przykładowych narzędzi, które można zainstalować. Nie zawsze jednak wszystkie rozwiązania chmury będą opłacalne. Zakup dostępu do chmury księgowej dla 5 stanowisk będzie zwykłym marnotrawstwem pieniędzy w sytuacji, gdy outsourcujemy księgowość do biura rachunkowego lub posiadamy własny dział rachunkowy w firmie. Zamiast hurtowo dodawać chmury obliczeniowe do wirtualnego koszyka, warto skonsultować się ze specjalistami. W 4B Systems pomożemy znaleźć rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb, jednocześnie zadbamy o to, by nie „przepalić” Twojego budżetu.