BlogIntegracjeProjektowanie UXRynek ITSztuczna inteligencjaMeta pracuje nad najnowszym modelem językowym AI

Meta pracuje nad najnowszym modelem językowym AI

To, że Meta Platforms – jeden z najsłynniejszych konglomeratów technologicznych – korzysta z AI, nie budzi większego zdumienia. Filtry zdjęciowe, rekomendacje reklam czy blokady wrażliwych treści to tylko przykłady prostych, powszechnie dostępnych technologii. Jednak w obliczu rosnącej konkurencji ze strony OpenAI, Meta powziął zdecydowane kroki. Na uwagę zasługuje ich najnowszy projekt, który zostanie udostępniony początkiem 2024 roku, a który ma zdeklasować OpenAI.

Meta Platforms, OpenAI – to warto wiedzieć

Słowem wstępu i kronikarskiej rzetelności pokrótce nakreślimy sylwetki obu przedsiębiorstw. Meta Platforms to obecnie największe przedsiębiorstwo związane z social mediami. Jeśli sama nazwa “Meta” nic Wam nie mówi, to więcej światła rzuca ich poprzednia nazwa: Facebook Inc. Na portfolio Meta Platforms składają się głównie komunikatory i social media: WhatsApp, Instagram, Facebook czy Messenger. Razem z Google, Microsoft, Apple i Amazon stanowią Big Tech – “wielką piątkę” w branży IT. Do tego elitarnego grona coraz śmielej kroczy OpenAI – założone niespełna 8 lat temu laboratorium technologiczne. Ich specjalizacją jest z kolei szeroko rozumiana sztuczna inteligencja ułatwiająca życie ludziom. Efektem ich prac powstał doskonale znany ChatGPT oraz DALL-E – generator obrazów na podstawie wprowadzonej komendy. Projekty te okazały się tak ogromnym sukcesem, że Microsoft zdecydował się zainwestować ponad 10 miliardów dolarów w ramach tzw. planu wieloletniego. To w oczywisty sposób stanowiło zagrożenie dla pozycji Meta, która na co dzień korzysta ze swoich własnych modeli sztucznej inteligencji. 

Technologiczny wyścig w pełni

Niespełna tydzień temu Wall Street Journal i Reuters podały sensacyjne informacje prosto z Doliny Krzemowej. Meta pracuje nad “nowym, znacznie silniejszym modelem AI”, który swoimi rozwiązaniami “ma dorównać, a nawet przewyższać narzędzia udostępnione przez OpenAI”. Informacja ta jest o tyle wiarygodna, że pochodzi od zaufanego źródła bezpośrednio zaangażowanego w prace projektowe – donosi Reuters. Wall Street Journal opatrzył informację śmiałym, ale w naszej opinii trafionym claimem: eskalacja wyścigu technologicznego. Na ten moment znamy dwie dość nieprecyzyjne informacje. Pierwsza z nich to data udostępnienia projektu do użytku, czyli początek 2024 roku (cytując: early 2024). Druga informacja nakreśla nam specyfikę projektu: large language model, co pozwala nam przypuszczać, że będzie to chęć zdeklasowania ChatGPT. Warto dodać, że to nie pierwsza próba konglomeratu Meta w obszarze modeli językowych – w lutym 2023 został udostępniony ich projekt Llama 2. Źródła, na które powołuje się Reuters i Wall Street Journal mówią, że ich nowy model dalece przewyższy obecnie dostępny Llama 2 i okaże się jeszcze potężniejsze, niż którykolwiek projekt OpenAI.

Nowy model językowy AI od Meta – czy to wypali?


Oczywistym jest, że początek 2024 nie będzie datą utworzenia pełnoprawnego narzędzia – to nierealna data biorąc pod uwagę, jak skomplikowanym modelem jest ChatGPT. Wtedy to możemy spodziewać się czegoś na wzór “projektów beta”, które będą uczyć się na swoich błędach i pogłębiać bibliotekę danych. Jednak już teraz można zauważyć pewien nieśmiały entuzjazm na giełdzie. Na dzień 8.09 (piątek, dwa dni przed podaniem informacji) jedna akcja spółki META była warta 297,89 dolarów. Natomiast dzień po ogłoszeniu nowego projektu, czyli w poniedziałek 11.09 wartość wzrosła do poziomu 307,56 dolarów. I nie jest to chwilowy trend – cena oscylująca wokół 310 dolarów za akcję oznacza pięcioprocentowy wzrost wartości, co pozwala mówić o zaciekawieniu nowym projektem. Takich danych nie mamy dla OpenAI, ponieważ spółka ta nie jest notowana na giełdzie. Jednego możemy być pewni – śmiała deklaracja od Meta Platforms z pewnością warta jest uwagi i obserwowania rozwoju sytuacji. Być może jeszcze w 2023 roku doczekamy się odpowiedzi ze strony OpenAI, co nam – użytkownikom modeli językowych – wyjdzie tylko na dobre. Do tematu będziemy wracać, dlatego śledźcie naszego firmowego bloga!

4B Systems Software House Śląsk | Gliwice | Katowice | Warszawa. Kodowanie aplikacji webowych i mobilnych na zlecenie.